Home » Informacje

Jezioro Głuszyńskie – jest położone na wschód od jeziora Gopło, niedaleko Radziejowa na Pojezierzu Kujawskim w województwie kujawsko-pomorskim. Przez jezioro Głuszyńskie przepływa rzeka Zgłowiączka. Jezioro ma 3 duże zatoki, silnie rozwiniętą linię brzegową i rozległą taflę wody. Jezioro administracyjnie przynależy do trzech gmin tj. Topólka, Bytoń i Piotrków Kujawski.

Jest to jezioro rynnowe, pochodzenia polodowcowego, o południkowym przebiegu. Jezioro jest objęte strefą ochrony akustycznej (strefa ciszy) oraz strefą chronionego krajobrazu „Jezioro Głuszyńskie” od 16 czerwca 1983 roku. Wokół jeziora w latach 90. szybko zaczęły powstać działki rekreacyjne (głównie w Gminie Topólka).

Fauna

W jeziorze występuję wiele gatunków ryb. Do najbardziej powszechnych należą: ukleja, okoń, płoć, wzdręga, leszcz oraz krąp. Ryby te są najczęstszym łupem licznych wędkarzy łowiących nad tym jeziorem. W mniejszych ilościach w jeziorze występują: szczupaki, sielawy, sandacze, węgorze oraz liny. Sporadycznie łapane są: sumy, sieje, tołpygi, miętus pospolityy. Ponadto występują ryby nie mające „wartości wędkarskich” należą do nich: kiełb, jazgarz, słonecznica, różanka, ciernik. Dostatek ryb sprawia, że jezioro jest domem dla wielu ptaków. Często natknąć się można na mewy, kaczki i gęsi. Rzadziej pojawiają się łabędzie i kormorany, które ze względu na swój niepohamowany apetyt nie są lubiane przez wędkarzy.

Flora

Jezioro posiada bogatą florę. Brzegi w wielu miejscach porasta gęsta trzcina, a także pałka wodna. W kilku miejscach jeziora występuje Grzybień biały potocznie zwany lilią wodną oraz liczniejszy i bardziej pospolity grążel żółty. Dno jeziora w wielu miejscach pokrywa warstwa kamieni i piasku. Miejscami można spotkać rośliny z rodzaju Radestnic tworzących podwodny las, który jest domem dla wielu gatunków ryb. W płytkich zatokach, o nie dużym nasłonecznieniu tafle wody pokrywają rośliny z rodzaju rzęs wodnych. Najliczniej występującymi roślinami są glony porastające niemal każdy kamień czy zatopioną łódkę.

Najbliżej położone miejscowości:
Kruszwica ok. 40 km,

Licheń ok. 42 km (www.lichen.pl),

Gniezno ok. 93 km,

Toruń ok. 70 km,

Inowrocław ok. 53 km,

Ciechocinek ok. 49 km (www.ciechocinek.pl),

Biskupin ok. 60 km (www.biskupin.pl),

Włocławek ok. 40 km 

Na terenie gminy istnieją dwa zabytkowe drewniane kościółki. Jednym z nich jest kościółek pod wezwaniem św. Antoniego w Orlu. Wewnątrz znajduje się stary ołtarz, chrzcielnica i posągi Maryi. Drugi zabytek to kościółek św. Hieronima w Czamaninku.Zachowały się także pozostałości dawnych dworków i otaczających je parków w Świerczynie i Kamieńcu. Chociaż bardzo zniszczone dają wyobrażenie o dawnej świetności ich mieszkańców.
W gminie orle można spotkać także zabytkowy młyn, do którego można wejść za zgodą właścicielki.

W pobliskim Sarnowie w lesie znajduje się rezerwat archeologiczny. Odkryte zostały tu grobowce z epoki pucharów lejkowatych tzw. piramidy kujawskie datowane na około 3500 lat przed naszą erą. Jest ich dziewięć. Przy każdym z nich znajduje się krótki opis co w nim znaleziono. Ze znajdujących się tam opisów możemy się dowiedzieć, że nie obce były w tych czasach praktyki kanibalizmu.
Źródło: Wikipedia, domeknadjeziorem.pl